Pszczółki – nasze przyjaciółki
Mały, bzyczący, na pozór nic nie znaczący owad spełnia niezwykłą rolę w życiu człowieka. Pszczoła to nie tylko producentka miodu, to bardzo pracowite stworzenie dzięki któremu otrzymujemy pierzgę, propolis, pyłek kwiatowy, a także wosk pszczeli. Nieoceniona jest także jej rola w zapylaniu roślin, dzięki którym pozyskujemy żywność.
W ramach grantu oświatowego „Pszczółki - nasze przyjaciółki” wychowankowie Przedszkola nr 24 w Zespole Szkół nr 32 w Bydgoszczy uczęszczali na cykl zajęć dydaktycznych, podczas których dowiedzieli się o znaczeniu pszczół dla człowieka i o potrzebie ochrony tego niepozornego, czasami natrętnego owada.
W ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego „Pszczółki - nasze przyjaciółki” zorganizowane zostały:
- kącik edukacyjny „Pszczela apteka”. Powstał on dzięki pomocy nieocenionych rodziców przedszkolaków.
- konkurs plastyczno–techniczny „Niezwykły owad pszczoła”, który był okazją do wykazania się kreatywnością i wyobraźnią. Do współzawodnictwa przystąpiły przedszkolaki z bydgoskich placówek.
- wycieczka, połączona z obserwacją owadów zapylających, do pięknej, kwietnej krainy „Lawenda Kujawska”.
- happening „Chrońmy pszczoły”, który polegał na przemarszu dzieci przebranych za pszczoły. Przedszkolaki, idąc ulicami Górzyskowa, śpiewały piosenki tematycznie związane z ekologią, w tym z pszczołami.
- ogródek przyjazny pszczołom z roślinami miododajnymi „Kwiaty dla pszczół”.
- warsztaty pszczelarskie dla dzieci z bydgoskich przedszkoli.
- spacer do Doliny Pięciu Stawów, połączony z obserwacją owadów zapylających.
Na zakończenie odbył się apel edukacyjny wzbogacony o prezentację plakatów przygotowanych przez każdą z przedszkolnych grup. Krasnale wykonały plakat zatytułowany „Łąka kwietna”; Motylki – „Budowa pszczoły”; Biedronki – „Jak powstaje miód”; Jagódki – „Cykl życia pszczoły”; Sowy – „Życie w ulu”; Tropiciele – „Praca pszczelarza”.
Nauczycielki realizujące grant oświatowy: Aleksandra Bilicka, Anna Mondrzejewska i Dorota Szyrman.