Wakacyjny obóz naukowy 2018 - dzień 8

Opublikowano: 2018-08-18 23:44, Numer artykułu: 4270 , Autor: D.Wierski

Bardzo dużo zajęć i nowej wiedzy, a w czasie wolnym - obserwacja nieba. To przepis na udany obóz naukowy.

 

Poranek przywitał nas na niebie pokrywą altostratusów. Im dłużej trwał dzień, tym niebo było coraz czystsze, z pojedynczymi cumulusami. Dało nam to nadzieję na realizację dzisiejszego planu zajęć. Na wieczór zaplanowaliśmy grę terenową, a po niej fizycy będą w terenie prowadzić obserwacje astronomiczne.

Reszty z dzielenia, twierdzenie Pitagorasa, wielokąty foremne, sortowanie bąbelkowe, kongruencje modulo 10, własności trójkątów, jak zmierzono obwód Ziemi, hipoteza Erdösa, konstrukcje na kratowanej kartce, kąty w kole – matematycy prezentowali dziś projekty zrealizowane w dwuosobowych zespołach. W drugiej części zajęć poznali strategiczne gry karciane.

Fizycy dzisiaj również rozwiązywali zadania z zastosowaniem opisu polowego pól grawitacyjnego i elektrostatycznego.

Biolodzy zapoznawali się z metodyką analiz statystycznych. Obliczano zadania dotyczące testów istotności umieszczone w arkuszach olimpiady biologicznej etapu centralnego. Omówiono również sposób opracowania statystycznego wyników w przygotowanych pracach badawczych z wykorzystaniem oprogramowanie komputerowego.

Na zajęciach z języka angielskiego wszystkie grupy ćwiczyły opisywanie osób, miejsc i wnętrz. Przy okazji uczestnicy wzbogacali słownictwo dotyczące kształtów, kierunków, przyimki miejsca, rozmiarów, charakteru, wyglądu zewnętrznego.

Wieczorem odbyły się wspólne podchody zorganizowane przez część obozowiczów, a na zakończenie wspólnego dnia część grupy udała się na nocną obserwację gwiazd i spadających Perseidów.