„Poradnia Rozwoju Zdolności" – podsumowanie spotkania z 11 czerwca 2021 r.

Opublikowano: 2021-06-15 14:35, Numer artykułu: 41499 , Autor: D.Wierski

Za nami piętnaste i ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty wsparcia psychologicznego z cyklu „Poradnia Rozwoju Zdolności”. Odbyły się one 11 czerwca 2021 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy w sali nr 115. Adresatami spotkania zatytułowanego „Jak uczyć się efektywniej – ćwiczenia rozwijające twórcze myślenie” byli uczniowie bydgoskich szkół podstawowych (klasy IV-VI).

Celem wydarzenia było wsparcie uczniów w zakresie metod oraz technik uczenia się i twórczego myślenia. Dzięki dyskusji i ćwiczeniom praktycznym uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób należy przygotować swoje miejsce do nauki oraz w jakiej kolejności uczyć się przedmiotów (najlepiej przeplatając np. nauki ścisłe z przedmiotami humanistycznymi). Podkreślono również, że w nauce ważna jest systematyczność, powtarzanie materiału, stosowanie właściwego wypoczynku, odpowiedniej ilości snu, ale też zdrowego odżywiania.

Dzięki ćwiczeniu „burza mózgów” uczniowie odpowiedzieli sobie na pytanie, z czym kojarzy im się „uczenie się”. Większość łączy zdobywanie wiedzy ze stresem, brakiem wiary w siebie, odizolowaniem od otoczenia czy „wyścigiem szczurów”. Z drugiej strony jednak pojawiły się także skojarzenia z umiejętnością planowania, rozwijaniem zainteresowań, pasji, poszerzaniem horyzontów czy zdobywaniem umiejętności.

W warsztatach Jak uczyć się efektywniej – ćwiczenia rozwijające twórcze myślenie” uczestniczyło 17 uczniów z bydgoskich szkół podstawowych: SP 36, SP 58 i SP 41. Spotkanie poprowadziły panie Katarzyna Tłok i Edyta Szott - pedagodzy z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy.

Warsztaty „Poradnia Rozwoju Zdolności” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska