„Poradnia Rozwoju Zdolności" – podsumowanie spotkania

Opublikowano: 2021-11-05 10:30, Numer artykułu: 45724 , Autor: D.Wierski

W dniu 3 listopada 2021 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym warsztaty wsparcia psychologicznego z cyklu „Poradnia Rozwoju Zdolności”. Adresatami spotkania zatytułowanego „Jak efektywnie radzić sobie ze stresem?" byli uczniowie bydgoskich szkół ponadpodstawowych.

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z pojęciem stresu, rozwinęli umiejętności rozpoznawania najbardziej typowych jego objawów oraz dowiedzieli się o skutkach jego długotrwałego działania. W trakcie zajęć przedstawione zostały techniki skutecznego panowania nad stresem. Uczestnicy mieli okazję przećwiczyć umiejętności odprężania i relaksacji, co pozwoli im lepiej radzić sobie ze stresem w trudnych momentach życia.

Prowadzące przygotowały dobre rady – „Jak nie dać się stresowi”. Według nich m.in. należy pamiętać o tym, żeby:

- utrzymywać dobre stosunki z innymi ludźmi w codziennym życiu;

- inwestować w przyjaźń. Świadomość, że jest ktoś, z kim możesz podzielić się problemami, sprawia, że nie wydają się one tak duże;

- w momencie, gdy czujesz się zestresowany, rozładuj napięcie poprzez uprawianie sportu – to zbawienne. Zmuszaj ciało do wysiłku;

- nie odkładać spraw na „potem”;

- unikać napięcia nerwowego wieczorem.

W warsztatach Jak efektywnie radzić sobie ze stresem?" wzięło udział 16 uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadziły panie z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Bydgoszczy: mgr Ewa Sonia Szczurek (psycholog, mediator) oraz mgr Magdalena Borowska (psycholog, psychoterapeuta, mediator).

Warsztaty „Poradnia Rozwoju Zdolności” zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w Bydgoszczy w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego „Zdolni znad Brdy”.

Tekst i koordynacja: Monika Grzybowska