Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Zdolni znad Brdy
Bydgoski Program Wspierania Ucznia Zdolnego
Wakacyjny obóz naukowy 2018 - dzień 3
2018-08-14 00:09 / 4264   D.Wierski

Zapraszamy do lektury relacji uczestników obozu naukowego oraz obejrzenia zdjęć.

 

Kolejny dzień obozu naukowego rozpoczął się od zmagań z językiem angielskim. Na początek oczywiście rozgrzewka językowa ćwicząca myślenie dywergencyjne, umiejętność tworzenia definicji, abstrahowania, a także techniki synektyczne składające się na giętkość myślenia. Młodzi zdolni ze wszystkich grup rozwiązywali również zagadki lateralne i ćwiczyli komunikację globalną mieszającą różne konteksty w języku angielskim.

Podczas zajęć matematycznych młodzież zajmowała się pozornymi dowodami nieprawdziwych twierdzeń np. 64=65 albo wszystkie trójkąty są równoramienne. Uczestnicy patrzyli również na geometrie skończone, kluczem do zrozumienia których okazała się talia kart do Dobble.

Młodzi biolodzy sprawdzali odczuwanie gorzkiego smaku za pomocą PTC (fenylotiomocznik). Na podstawie uzyskanych wyników można było wnioskować, jaką sekwencję nukleotydów w charakterystycznych miejscach mutacji posiada dana osoba.

Fizycy modelowali natomiast rzeczywistość językiem matematyki. Zmagania z rachunkiem różniczkowym przyprawiły niektórych o zawrót głowy.

Byliśmy również na kąpielisku, pływaliśmy rowerami wodnymi, a wieczorem odbyły się zorganizowane gry sportowe i zajęcia z decoupage.