Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Zdolni znad Brdy
Bydgoski Program Wspierania Ucznia Zdolnego
Obóz naukowy 2019 - dzień dziewiąty
2019-08-23 10:32 / 14703   D.Wierski
 

Zapraszamy do lektury i oglądania zdjęć.

 

Wczorajszy wieczór spędziliśmy podziwiając gwiazdozbiory letniego nieba i omawiając różne zagadnienia dotyczące eksploracji Kosmosu. Mimo że sierpniowe noce są już dość zimne, spędziliśmy godzinę wypatrując charakterystycznych konstelacji. Niebo nad jeziorem, pozbawione świateł miasta, usiane gwiazdami odległymi o miliardy lat świetlnych od nas, zawsze wzbudza zachwyt.

Dzisiejsze przedpołudnie należało do grupy biologicznej. Młode biolożki udały się na zajęcia terenowe nad Jeziora Małe i Wielkie Gacno. Oczarowane pięknem Parku Narodowego „Bory Tucholskie” przemierzyły wspólnie 14 km ścieżką dydaktyczną w poszukiwaniu mchu torfowca, rosiczki i poryblinu jeziornego. Piękne jeziora lobeliowe i możliwość podziwiania reliktów oraz sukcesji ekologicznej zaspokoiły ich biologiczną ciekawość. Wróciły pełne wiedzy, wrażeń oraz zachwycone przepięknymi widokami i różnorodnością okolicznej flory.

Po obiedzie odbyły się zajęcia rekreacyjne ze skimboardingu, podczas których nie tylko fizycy mogli przetestować skuteczność zasady zachowania pędu.

Ostatnie zajęcia fizyczne poświęciliśmy zagadnieniom z optyki. Sprawdziliśmy działanie różnych soczewek i wyznaczyliśmy doświadczalnie ich ogniskowe. Matematycy mieli możliwość sprawdzenia się w zadaniach z Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Rozwiązali również kilka zagadnień astronomicznych i ze zdziwieniem odkryli, że nasza Ziemia w ruchu dookoła Słońca pędzi z zawrotną szybkością około 30 kilometrów na godzinę. Ostatnie zajęcia z języka angielskiego odbyły się po kolacji. Dzisiaj utrwaliliśmy poznane słownictwo grając w dixit, scrabble i codenames. podsumowaliśmy zrealizowane zajęcia. Odbyło się też wielkie rozstrzygniecie gry Goose Chase, która trwała przez cały obóz. Drużyna fizyków wykonała najwięcej zadań i zgarnęła zasłużoną nagrodę.