Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszczy
Zdolni znad Brdy
Bydgoski Program Wspierania Ucznia Zdolnego
„Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie” – podsumowanie spotkania z 8.12.2017
2017-12-11 09:27 / 3384   D.Wierski

Drugie w tym roku szkolnym warsztaty dla rodziców z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zatytułowane zostały "Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?". Spotkanie odbyło się 8 grudnia 2017 r. w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

 

Warsztaty miały na celu wsparcie psychologiczne rodziców, których dzieci przejawiają wybitne uzdolnienia. Prowadząca - pani psycholog Magdalena Dunajska z Pałacu Młodzieży oraz Hospicjum ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy - opowiedziała o wynikających z nieumiejętnej komunikacji konfliktach w domach, miejscach pracy itp. Przekonywała, że szansą na uniknięcie tego typu problemów jest stosowanie metody Marshalla Rosenberga. W trakcie spotkania p. Dunajska przedstawiła rodzicom sposoby na to, jak pozbyć się języka przemocy (czyli tzw. języka "szakala", który generuje konflikty i negatywne emocje) i zamienić go na język "żyrafy". Dzięki temu można będzie przemawiać językiem pełnym empatii i szacunku dla własnego dziecka, a jednocześnie wyznaczać mądre granice, które dadzą mu poczucie bezpieczeństwa. Nie jest to łatwe, ale wystarczy potrenować. Duże zainteresowanie wywołały ćwiczenia praktyczne dotyczące zamiany "zębów szakala" na "serce żyrafy". Jak zauważono w czasie spotkania, być może wszyscy po trosze jesteśmy szakalami - krytykujemy, oceniamy, karzemy niesprawiedliwie. By stworzyć silnego, szczęśliwego człowieka, potrzeba natomiast mądrego rodzica.

 

Warsztaty pn. "Kary czy nagrody, a może po prostu komunikacja bez przemocy?" z cyklu "Niezwykły umysł a funkcjonowanie w rodzinie" zostały zorganizowane przez Pałac Młodzieży w ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy".

 

Tekst: Monika Grzybowska